0402HM-7N3EGTS
0402HM-7N3EGTS
Part Number 0402HM-7N3EGTS
Description CHIP INDUCTOR 7.3NH2% 570MA 0.13
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 7.3nH Unshielded Wirewound Inductor 570mA 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-7N3EGTS - Product Attributes
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ceramic
Inductance 7.3nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 570mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) -
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)