0402HM-720EGTS
0402HM-720EGTS
Part Number 0402HM-720EGTS
Description CHIP INDUCTOR 68.0NH2% 135MA 2.1
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 72nH Unshielded Wirewound Inductor 135mA 2.1Ohm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-720EGTS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 72nH
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 135mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm
Q @ Freq 20 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant 2.5GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)