0402HM-6N8EKTS
0402HM-6N8EKTS
Part Number0402HM-6N8EKTS
Detailed Description
0402HM-6N8EKTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HM
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90mOhm
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)