0402HM-620EKTS
0402HM-620EKTS
Part Number 0402HM-620EKTS
Description CHIP INDUCTOR 62.0NH10% 145MA 1.
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 62nH Unshielded Wirewound Inductor 145mA 1.82Ohm 0402 (1005 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0402HM-620EKTS - Product Attributes
Datasheet 0402HM Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0402HM
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 62nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 145mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.82Ohm
Q @ Freq 20 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant 2.6GHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100MHz
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)