0402HM-390EJTS
0402HM-390EJTS
Part Number0402HM-390EJTS
Detailed Description
0402HM-390EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HM
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700mOhm
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)