0402HM-240EJTS
0402HM-240EJTS
Part Number0402HM-240EJTS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0402HM-240EJTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HM
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance24nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520mOhm
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.5GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
0402HM-240EJTS - Related Products
More >>
0402HM-240EJTS Delta Electronics/Components, 24nH Unshielded Wirewound Inductor 280mA 520mOhm 0402 (1005 Metric), 0402HM View