0402HM-1N5EDTS
0402HM-1N5EDTS
Part Number0402HM-1N5EDTS
Detailed Description
0402HM-1N5EDTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HM
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.5nH
Current Rating (Amps)1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30mOhm
Q @ Freq10 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant18GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)