0402HC-2N2ECTS
0402HC-2N2ECTS
Part Number0402HC-2N2ECTS
Detailed Description
0402HC-2N2ECTS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerDelta Electronics/Components
Series0402HC
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating (Amps)1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)27mOhm
Q @ Freq25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant14GHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)